A nők szívbetegsége legalább annyira fontos kérdés, mint a férfiaké! Dr. Benczúr Béla kardiológus, osztályvezető főorvos írása a február 7-ei „Viselj pirosat nap” alkalmából
Február 7-e, a „Wear Red Day”, vagyis „Pirosban a Nőkért” mozgalom arra utal, hogy aznap öltözzünk pirosba, viseljünk valami pirosat a ruhánkon, ami lehet egy kendő, sál vagy kalap, és arra hívja fel a figyelmet, hogy a nők szívbetegsége legalább annyira fontos kérdés, legalább annyi áldozatot követel, mint a férfiaké. A mozgalom az amerikai Szívtársaság kezdeményezésére indult, és sok híresség, színésznők, énekesnők álltak a kampány mellé. Magyar megfelelője, a “Pirosban a Nőkért” egy riadó, riadó a női szívekért. A szívbetegségek ugyanis a nőkben is a vezető halálokot képezik, míg a stroke a 3. legfontosabb halálok. Minden harmadik haláleset szív-érrendszeri eredetű, ami Amerikában percenként egy nő elvesztését jelenti! Mégis ha az embereket megkérdezzük, nagy részük inkább a daganatos betegségeket tartják a nők legfőbb halálokának.
Az is tévhit, hogy a nők a női hormon, az ösztrogén hatására a menopauza előtt védettséget élveznek, nem kaphatnak infarktust. Sajnos ez így egyáltalán nem igaz, a nők ezen a téren is “egyenjogúságot” követeltek. Sajnos ennek a tévhitnek lehet az a következménye, hogy egy 35 éves nőről, aki típusos mellkasi fájdalommal, karzsibbadással jelentkezett a háziorvosi ügyeleten, még EKG sem készült, így nem ismerhették fel az infarktusát, és csak órákkal később kerülhetett sor életmentő beavatkozásra, szívkatéterezésre és koszorúér-tágításra. Ahogyan ő is, számos nőtársa is halmozott rizikófaktorokkal rendelkezik, elhízott, erős dohányos, magasvérnyomása és cukorbetegsége van, a családjában halmozottan előforduló magas koleszterinről nem is beszélve…
Figyeljünk a női szívekre!
A nők szívrohamának panaszai nem mindig típusosak, sok esetben nem mellkasi fájdalmat, hanem gyengeséget, légszomjat éreznek. Többségükben az infarktus anélkül következik be, hogy bármi korábbi bevezető tünete lett volna, és 10-ből 3 esetben végzetes kimenetelű! Róluk igazán elmondhatjuk, hogy az első tünete a szívbetegségüknek sokszor az utolsó is…
Mit tehetünk a nőkért, mit tehetnek a nők magukért? Elsősorban egészségesebben kellene élni, figyelni a testsúlyukra, szívbarát étrendet kialakítani, és sokkal többet mozogni! Aztán a dohányzás! Bizonyos korosztályokban a nők nagyobb arányban dohányoznak, mint a hasonló korú férfiak! Ne dohányozzanak, ne szokjanak rá, mert egy hihetetlenül erős függőség alakul ki, egy igazi szenvedélybetegség! Dohányozni ostobaság! Járjanak el tünetmentes esetben is szűrővizsgálatokra, ismerjék meg vérnyomásukat, vércukor- és koleszterinértéküket, és ha azok kezelendő tartományban vannak, ne a gyógyszerektől féljenek, ezeket kezelni kell, minél hamarabb, annál jobb!
További információ: