Nemzetközi szintre lépett a „Nők egészsége” konferenciával, a VI. Szekszárdi Hypertonia Napok

A november utolsó hétvégéjén megrendezett, a nők egészségének tematikájára összeállított VI. Szekszárdi Hypertonia Napok, kétség kívül feltette Tolna vármegyét és Szekszárd városát az orvostudomány nemzetközi térképére.

fotó: tmkórház

A konferencia két napján összesen 27 -hazánkból, az USA-ból, Svédországból, valamint Szlovákiából érkezett- orvos és szakember előadása világított rá, mennyire fontos külön figyelmet fordítani a nők egészségére. A kutatási eredmények ugyanis évtizedek óta mutatják, hogy a gyengébbik nem esetében is a szív-és érrendszeri betegségek állnak az első helyen a halálozási statisztikákban.

Benczúr Béla belgyógyász főorvos, kardiológus, a LAM folyóirat társfőszerkesztője és a konferencia főszervezője elmondta, a legveszélyesebb tényező a nők esetében az, hogy az édesanyák, feleségek általában későn reagálnak egy rossz közérzetre, ami akár egy komoly szívprobléma korai jele is lehet. A nőknek ugyanis mindig első a gyerek, a társuk és a családjuk ellátása. Ha ők maguk gyengélkednek, azt sokszor nem veszik komolyan. A hölgyek esetében egy szívroham sokszor teljesen más tünetekkel jelentkezik, mint a férfiaknál, emelte ki a kardiológus. Van, hogy ők nem éreznek mellkas-szorítást, csak általánosan levertek, esetleg gyomorpanaszok jelentkeznek, hangsúlyozta a főorvos.

fotó: tmkórház

Európai adatok alapján, több nő hal meg cardiovascularis betegségben, mint férfi. Erről az ijesztő statisztikáról pedig alig jelent meg eddig tanulmány, olvasható a híres Lege Artis Medicinae (LAM) orvostudományi folyóiratban. A LAM szerkesztő gárdája ezt a hiányosságot pótolta, amikor elsőként 2023. novemberében elindította a „Nők egészsége” rovatot, amely az elmúlt 12 hónapban az orvostudomány teljes spektrumát érintve foglalkozik e fontos témával.

Egy teljes konferenciát, kizárólag a nők egészségére fókuszálva eddig még senki sem szervezett, így a VI. Szekszárdi Hypertonia Napok ebben is éllovas lett.

A péntek reggel kezdődő konferenciát dr. Pátri Eszter Tolna vármegyei tisztifőorvos, valamint Kis Zoltán, a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház főigazgatójának ünnepi köszöntője nyitotta.

fotó: tmkórház

Ezt követően egészen szombat délutánig, hat különböző szekciót szenteltek a női szívek megmentésére, a magas vérnyomásra és az infarktusra, a nőkre jellemző neurológiai és pszichiátriai kórképekre, a tüdőbetegségekre, valamint a reumatológiai és endokrinológiai nemi különbségekre.

A kongresszus másfél napon át tartó, orvosoknak szóló konferenciáját követően, a szervezők idén először igyekeztek a lakosságot is megszólítani és behívni a rendezvényre. A konferencia utolsó, szombat délutáni, laikusoknak szánt szekciója „A nők egészsége – Szakemberektől, nőknek, a nőkért!” címet kapta, és a szervezők nagy örömére óriási érdeklődés kísérte.  

A „Hallgassunk a női szívekre” előadásban dr. Benczúr Béla kardiológus hívta fel a hölgyek és kísérőik figyelmét a nőket érintő egészségügyi veszélyekre.

fotó: tmkórház

Őt követte dr. Nagy Ágnes, életmódszakértő orvos beszéde, akitől megtudhatták a jelenlévők, miként lehet boldogsághormonokat termelni, valamint bevezette a résztvevőket a Mediterrán életmód- terápia rejtelmeibe.

fotó: tmkórház

A harmadik előadó, dr. Kapócs Gábor neurológus, kicsit komolyabb témára evezett. Izgalmas, képekkel illusztrált prezentációjában megismerkedhettek a jelenlévők az idegsejtek működésével, majd bemutatta a női demencia történetét és alakulását hazánkban, kihangsúlyozva a demencia évtizedekkel a kór elhatalmasodását megelőző korai tüneteket. A lakosságnak szóló részt Iványi Orsolya, menopauza-edukációs aktivista, lendületes és információkban gazdag előadása zárta.

fotó: tmkórház

Dr. Benczúr Béla, a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház I. Belgyógyászati Osztályának osztályvezető főorvosa, a Nők egészsége konferencia – VI. Szekszárdi Hypertonia Napok főszervezője a következő gondolatokkal zárta a két napos eseményt:

Folytatni szerettük volna az eddigi Szekszárdi Hypertonia Napok hagyományait, csak most egy teljesen új tematikával. A célunk a LAM folyóiratban népszerű „Nők egészsége” rovat életre keltése volt. Nagyon izgatottan vártuk, hogy ez a téma érdekli – e majd a szakembereket és a lakosságot. A két nap alatt a rendezvényre regisztrálók, valamint a jelenlévők létszáma úgy érzem magáért beszélt.

fotó: tmkórház

Szintet léptünk több dologban is. Idén volt a legtöbb női előadónk, kiléptünk Magyarországról a nemzetközi porondra, hiszen három kiváló, a női szívek megmentéséért dolgozó doktornő fogadta el a meghívásunkat az Egyesült Államokból, Svédországból és Szlovákiából.

fotó: tmkórház

Nagyon büszke vagyok kollégáimra, a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház orvosaira, akik színvonalas előadásaikkal emelték a rendezvény tudományos rangját. A szombat délutáni, lakosságnak szóló résznél örömmel fedeztem fel a hallgatóság sorai között volt betegeimet és sok-sok nő embertársamat, akiknek fontos egészségük megőrzése. Remélem mindenki hasznos információkkal gazdagodott.

Köszönöm szépen a szekszárdi kórház vezetőségének támogatását, tovább dolgozunk, hiszen fő célunk, hogy a jövőben is hasonló színvonalú, tudományos rendezvényeket hozzunk Szekszárdra”.