Bensőséges programsorozattal ünnepelték a Magyar Ápolók Napját a szekszárdi kórházban
A Tolna Megyei Balassa János Kórház szakdolgozói már hosszú évek óta megünneplik május 12-dikén az Ápolók Nemzetközi napját, de a Magyar ápolók Napja alkalmából a kórház ápolásvezetése február 17-én első ízben tartott megemlékezést.
Az ápolói hivatás ünnepe alkalmából több eseményre is sor került február közepén, a szekszárdi kórházban.
Február 15-én Pál Sándor, a Te is segíthetsz! Alapítvány elnöke, Tóth István és Tóth Viktória lelkipásztorok, az Abaújvári Keresztyén Manufaktúra alapító vezetői, valamint vendéglátóik, a Tolnai Református Egyházmegye képviseletében Csuprik László főgondnok és Csomós Balázs lekipásztor, kórházlelkész tették tiszteletüket a főnővéri értekezleten. A vendégek, a Magyar Ápolók Napja alkalmából 1800 darab „lélekemelő szívecskét” adtak át, a kórház minden egyes dolgozója számára.
Nagytiszteletű Tóth Viktória köszöntőjében elmondta, hogy két évvel ezelőtt hozták létre az „Életmentés-másként” elnevezésű programot, amelynek keretében, ezekkel a szívecskékkel támogatják szolgálatukban az egészségügy területén dolgozókat.
A program első, Jász-Nagykun-Szolnok megyei állomásairól kapott, pozitív visszajelzések megerősítették őket abban, hogy az ország valamennyi kórházába érdemes eljuttatniuk a szívecskéket. Ebben a vállalásban állt a manufaktúra mellé Pál Sándor elnök úr, akit nagyon megfogott, hogy egy ilyen jelképes aprósággal milyen érzékletesen lehet kifejezni a hálát és a megbecsülést az egészségügyi dolgozók felé.
A szívecskék eddig az ország 11 kórházába jutottak el és ebben az évben, legelsőként a szekszárdi kórház dolgozói vehetik kézbe azokat. Pappné Kozma Krisztina ápolási igazgató a messziről jött ajándékozók fáradozását megköszönve kiemelte: ahogyan a nehéz helyzetekben sokszor az apró örömök tudnak továbblendíteni ezek a szívecskék és az általuk közvetített gondolatok arra fogják emlékeztetni a nővéreket, szakdolgozókat, hogy a nagy cselekedetek mellett, a mindennapi, apró figyelmességek milyen sokat számítanak mindannyiunknak.
Kossuth Zsuzsannára, az első magyar főápolónőre emlékezve, február 17-én a kórházpark „ápolók ligete” részében rövid, bensőséges ünnepségre várta a szakdolgozókat, a kórház vezetését, valamint az orvosok és a háttérterületek képviselőit az Ápolási Igazgatóság.
Az eseményen Pappné Kozma Krisztina ápolási igazgató köszöntőjét követően, a Magyar Ápolási Egyesület képviseletében Kárpáti Veronika osztályvezető ápoló, a MÁE Tolna Megyei Szervezetének elnöke üdvözölte az ünnepségre összegyűlt kollégákat, majd a Tolna Vármegyei Kormányhivatal Népegészségügyi Főosztályának képviseletében, Schneidler Mónika, vármegyei vezető ápoló mondott megemlékező beszédet.
A vezető ápoló asszony felelevenítette Kossuth Zsuzsanna, „a mi magyar Nightingale-ünk” alakját, aki bátyja, Kossuth Lajos kérésére vállalta az 1848-49-es szabadságharc idején az első országos főápolónő tisztségét és hatalmas feladatait. Az irányításával létrejött tábori kórházakban nemcsak a sérült magyar honvédek, hanem a kórházi ellátásra szoruló osztrák katonák is lelkiismeretes ápolásban részesültek. Önfeláldozó hivatástudatról tanúbizonyságot téve vetette meg a magyar ápolók számára a hivatás alapjait. Erkölcsi tartása, önzetlensége máig ható példaként szolgálhat napjaink szakdolgozóinak.
Ezt követően, Pappné Kozma Krisztina ápolási igazgató, a kollégák nevében is virággal köszöntötte a Magyar Ápolási Egyesület országos ünnepségén, kimagasló szakmai és egyesületi munkája elismeréseként kitüntető oklevelet átvett Balla Ágnest, a III. Belgyógyászati Osztály diplomás ápolóját, aki diabetológiai szakápolókén az osztályon és a rendelőintézeti Diabetológiai Szakrendelésen, a cukorbetegek gyógyulásához.
Az ünnepség végén, Kossuth Zsuzsanna emlékére és az őt követő, mai ápolók tiszteletére, a kórház valamennyi szakdolgozója képviseletében Kósáné László Anikó ápolási igazgatóhelyettes gyújtott mécslángot, a hivatást jelképező „ápolók lámpásában”
.