A perifériás vénás utak megválasztása a mindennapi szakápolási feladatokhoz tartozik. A vérvétel, vagy egy branül behelyezése infúziós kezelés, diagnosztikai vizsgálat, esetleg műtét előtt a betegek számára sem könnyű helyzet, de sokszor az egészségügyi dolgozóknak is kihívást jelent. Éppen ezért nagy jelentőségű a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház „Szúrunk, vagy elszúrunk” címmel indított, új továbbképzése.
Az október 25-én első alkalommal megtartott képzés célja a perifériás rövid kanülálás és a zárt vérvételi technikák új, innovatív eszközeinek és módszereinek megismertetése az ápolás és betegellátás területén dolgozókkal. A tanfolyamra már a meghirdetésekor olyan óriási érdeklődés mutatkozott, hogy az igényeket figyelembe véve, a kórház szükség szerint további képzési alkalmakat hirdet a témában.
A nyitott, több szakmacsoportnak akkreditált továbbképzésen olyan új generációs eszközök használatát tanulhatták meg az alapellátásban, szociális intézményekben, magánszférában, vagy kórházi ellátásban dolgozók, amelyek segítségével magasabb színvonalon tudnak megfelelni a szakmai kihívásoknak és az ellátottak igényeinek. Az új eszközök a hozzájuk tartozó, speciális kötszerek és kiegészítők segítségével növelik a betegbiztonságot és, hosszabb ideig alkalmazhatók. Rugalmasabb anyaguk miatt kényelmesebben rögzíthetők, a behelyezés után kevésbé zavarják a betegek mozgását. Az ápolás során is könnyebben kezelhetők.
Fontos újítás, hogy az eszközök mindegyike olyan biztonsági technológiákkal van ellátva, amik teljesen kizárják az eddig az egészségügyi szakmában komoly kockázatot jelentő, tűszúrásos balesetek lehetőségét. Így ezek az eszközök a betegek mellett az ápoló személyzet biztonságát is szolgálják
A képzésen az új technikákat azok protokollszerű kivitelezésével egységben ismerhették meg a szakemberek. Az elméleti alapok felfrissítésén és az új ismeretek átadásán túl, az oktatók nagy súlyt helyeztek a higiénés szabályok és a szakápolási beavatkozások során keletkező veszélyes hulladékok kezelésére vonatkozó előírások betartására is. A kórház kiválóan felszerelt Skill-laborjának modern szimulációs eszközein – például az úgynevezett felső végtagi moulage-okon – alaposan be is gyakorolhatták az új eszközök használatát a résztvevők.
A Tolna Vármegyei Balassa János Kórház elkötelezett abban, hogy a most megismert, innovatív eszközök rövid időn belül a gyakorlati ápolási munkában is bevezetésre kerülhessenek és az első, valamint a további képzéseken részt vevő szakemberek hamarosan a gyakorlati gyógyító-ápoló munkában is napi szinten alkalmazhassák új tudásukat.
Azok az egészségügyi dolgozók, akiknek felkeltette érdeklődését a képzés, a további tanfolyami alkalmakra ezen a felületen jelentkezhetnek: https://www.tmkorhaz.hu/wp-content/uploads/2024/09/Szurunk-vagy-elszurunk-tovabbkepzes-november.pdf
A legelső továbbképzésről szóló képes beszámolót a Skill Labor Szekszárd facebook oldalán nézhetik meg.