2023.10.17.
Az immár hagyományosan október első felében megrendezett „Balassa Nap” szakmai és ünnepi rendezvény, 13-án pénteken szakmai előadásokkal vette kezdetét, ahol az intézmény fiatal orvosai és szakdolgozói mutatkozhattak be a Balassa pályázatokra leadott munkáikkal.
A bíráló bizottság tagjai voltak:
- Dr. Almási István, osztályvezető főorvos, orvosigazgató-helyettes
- Dr. Fathi Khaled, gyermeksebész, részlegvezető főorvos
- Dr. Józan-Jilling Mihály, belgyógyász, kardiológus főorvos
- Pappné Kozma Krisztina, ápolási igazgató
- Dr. Wágner Gyula, belgyógyász, nefrológus főorvos
akik orvosi, valamint nem orvosi kategóriákban választották ki a legjobb három prezentációt.
A házi konferenciát üléselnökként idén is dr. Benczúr Béla belgyógyász, kardiológus, osztályvezető főorvos vezette le. Az előadókat köszöntötte Prof. Dr. Bellyei Árpád, professzor emeritus, a PTE rektori nagykövete.
A pénteki Balassa pályázat eredményei:
Orvosi kategória:
- helyezett: dr. Czigány Diána Gréta, a Tüdőgyógyászati Osztály szakorvosa, „A Tolna Vármegyei Balassa János Kórház belgyógyászati jellegű osztályainak dohányzási attitűd felmérése” címmel beadott pályázatával és annak előadásával.
- helyezett: dr. Tóth Lajos, a III. Belgyógyászati Osztály rezidense, „Pajzsmirigy göbök differenciál diagnosztikája egy ritka eset kapcsán” címmel beadott pályázatával és annak előadásával.
- helyezett: dr. Hévízi Endre Zsombor, az I. Belgyógyászati Osztály rezidense, „A hold sötét oldala” címmel beadott pályázatával és annak előadásával.
Nem orvosi kategória:
- helyezett: Fuchs Mónika logopédus, az Ápolási Igazgatóság munkatársa, „Chordectomiát követő hangrehabilitáció eredményei csőfonációs módszer alkalmazásával” címmel beadott pályázatával és annak előadásával.
- helyezett: Lovasi Orsolya intenzív terápiás szakápoló, okleveles egészségügyi menedzser, az Orvos Igazgatóság munkatársa, „A műtét utáni fájdalomcsillapítás eredményességét javító módszer: az Acute Pain Service team” címmel beadott pályázatával és annak előadásával.
- helyezett: Tóth Zsófia pszichológus, a Gyermekmentálhigiénés Gondozó munkatársa, „A művészet eszközei az egészségügyi ellátásban” címmel beadott pályázatával és annak előadásával.
A Balassa pályázat versenyelőadásait minden évben a munkatársak élénk érdeklődése kíséri, ezért idén is szavazhatott a közönség, kollegáik prezentációjára. Most első ízben fordult elő, hogy a voksolás döntetlen eredményt hozott, így dr. Czigány Diána Gréta, a Tüdőgyógyászati Osztály szakorvosa és dr. Steinbach Gergő, a Pszichiátriai Osztály rezidense, holtversenyben nyerték el a közönségdíjat.
A MOK Tolna Vármegyei Szervezete, a 2019-es Balassa Nap alkalmából alapított különdíjat, a fiatal orvosok tudományos munkájának ösztönzése és elismerése céljából. Az elismerést dr. Székelyi Katalin, a Magyar Orvosi Kamara Tolna Vármegyei Területi Szervezete szekszárdi választókerületének elnöke adta át dr. Halmos Lászlónak, a II. Belgyógyászati Osztály rezidensének, az „Epeúti kórokozók lokális rezisztencia profil vizsgálata a magyar szakmai irányelv tükrében” című előadásáért.
A szombati ünnepségsorozat reggel 8 órakor istentisztelettel kezdődött a kórházi kápolnában.
Ezt követően a Vármegyeházán zajlottak az események. Az idei Balassa Nap különleges volt a kórházi ünnepek sorában. Centenáriumot ünnepelhettünk, intézményünk egykori, köztiszteletben álló főigazgatója, dr. Szentgáli Gyula születésének századik évfordulóját. Nagy örömünkre az eseményt megtisztelte jelenlétével dr. Szentgáli Gyula lánya és unokája: dr. Szentgáli Piroska, nyugalmazott jogtanácsos és fia Havlicsek Gergely, informatikai szakember.
A tudományos ülést Lantos Szilárd, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat társadalmi felzárkózási területvezetőjének „Az elhivatottságok találkozása testben és lélekben” címet viselő, gondolatébresztő előadása nyitotta meg.
Őt követte dr. Jávor András, intézményünk egykori orvosa, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium nyugalmazott közigazgatási államtitkára, akinek pályafutása dr. Szentgáli Gyulával megkezdett közös munkának köszönhetően, a szekszárdi kórházból ívelt magasba.
A tudományos ülést dr. Wágner Gyula, a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház megbecsült munkatársa, belgyógyász, nefrológus előadása zárta. A főorvos úr szintén dr. Szentgáli Gyula főigazgató „keze alatt” kezdte szakmai pályáját, egy fiatal orvoskolléga szemszögéből mutatta be a kórház elmúlt 50 évének mindennapjait.
A 22. Balassa Napon Zsikó Zoltán, Tolna vármegye közgyűlésének alelnöke, köszöntőbeszédében Deák Ferenc szavait idézte.
– A haza bölcse mondta Balassa János kezéről, hogy „a sokak által áldott kéz”. Ha Önökre nézünk, a sok-sok páciens által áldott kezeket látjuk. A Balassa János kórház dolgozóinak kezeit, legyenek azok orvosoké, ápolóké, asszisztensek és nővéreké, konyhásoké, vagy takarítóké. Áldottak ezek a kezek, amelyek reményt, bíztatást adnak a kellő pillanatokban a betegeknek és a hozzátartozóknak egyaránt-.
Gyurkovics János, Szekszárd Megyei Jogú Város alpolgármestere, ünnepi beszédében a bizalomról beszélt: – A szekszárdi kórház több mint 220 éve íródott történetében, a napóleoni háború sebesültjeinek ellátásától, a közelmúlt legdurvább vírusos időszakáig számtalan nehéz időszakot megélt az intézmény. Egy dolog azonban végig állandó volt: a kórházi dolgozók elhivatottsága, a munkába vetett hit, amit kiegészít az Önök szaktudása. Ez a szaktudás, ami a lakosságban bizalmat ébreszt, és ez az, ami miatt nekünk Önök jelentik a megnyugvást, és könnyebbséget a bajban– fogalmazott az alpolgármester.
Az ünnepi köszöntőket követően dr. Németh Csaba, a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház főigazgatójának évértékelő beszédére került sor, melyben az előző Balassa nap óta történt kórházi fejlesztésekről, sikeresen megvalósuló beruházásokról, technikai eszközbeszerzésekről, valamint a Balassa-ösztöndíj pályázat folytatásáról is szó esett. A főigazgató bemutatta a kórház új rezidenseit, majd a jelenlévők néma fejhajtással emlékeztek az év során elhunyt kollégákra.
Dr. Németh Csaba pár szóban kitért az intézmény gazdasági nehézségeire is. Elmondta, a vezetőség rákényszerült húsbavágó intézkedések meghozatalára, amelyekre várhatóan a jövőben is szükség lesz. Mint mondta, ezeknek az intézkedéseknek sem a meghozatala, sem az elviselése nem könnyű, de a legfőbb cél a kórház minden szakmára kiterjedő folyamatos működése és egyben kenyérkereső munkahelyünk megőrzése.
A főigazgató kitért rá, hogy megyei irányító intézményként az elmúlt időszakban szorosabbá fontuk kapcsolatunkat a bonyhádi, valamint a dombóvári tagkórházakkal.
Évértékelőjét bibliai idézettel és egy a munkatársak felé intézett kéréssel zárta dr. Németh Csaba.
„Egy csipetnyi só is elég, hogy megízesítsen egy tál ételt, és csak egy kicsi kovász is képes az egész kenyérnek való megkelesztésére.”
– Nem várhatom, hogy a kórház közel 1 800 munkatársa egyöntetűen azonosuljon a szakmai és emberi alapértékekről szóló gondolataimmal. Viszont, ha a velem együtt itt jelenlévők és rajtunk kívül is még egy-két csipetnyi munkatársunk magáénak érzi ezeket az értékeket, akkor ne csüggedjünk, és képviseljük ezt bátran. Kisebbségben is elegen vagyunk ahhoz, hogy megízesítsük a kórházi közösséget, és megadjuk az összkórházi szinten szakmailag jól végzett munkához azt a pluszt, amitől igazán kiváló intézményként lesz vonzó a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház, úgy a betegek, mint a hozzátartozók, és az összes leendő munkatársunk számára egyaránt. Azt kérem mindannyiuktól, hogy legyenek a sója és a kovásza ennek a kórháznak. Segítsenek ezzel a tőlünk elvárt egészségügyi szolgáltatást, szolgálattá nemesíteni-.
A főigazgató úr évértékelőjét követően, érkezett el a pillanat a legkiválóbb munkatársak szakmai eredményeinek és elhivatottságának elismerésére, valamint a kórházi kitüntetések átadására.
Főigazgatói dicséretben részesült:
- Nagy Anikó, radiofarmakológiai szakasszisztens, az Izotópdiagnosztikai osztály vezetőasszisztens-helyettese
- Sebestyén Rita, ápoló, gyakorlatvezető, a Neurológiai Osztály munkatársa
- Telegdi Tímea takarító, a Központi Takarító Szolgálat munkatársa
- Hengl Tamás Ákosné, a Központi Takarító szolgálat munkatársa
Balassa-díjat kapott:
- Dr. Kántor János, gyermeksebész szakorvos, a Gyermekgyógyászati Osztály főorvosa
- Dr. Kovalcsik Zsolt, gasztroenterológus szakorvos, a II. Belgyógyászati Osztály megbízott osztályvezető adjunktusa
- Csillag Gabriella, műtős szakasszisztens, a Központi Műtő munkatársa
- Schmidtné Kiesz Judit, általános ápoló, a Fül- orr gégészeti osztály munkatársa
- Csende Zsuzsanna, az Urológia-Gégészeti Mátrix Osztály gyakorlatvezető ápolója
- Borzáné Pirgi Éva, a Központi Takarító Szolgálat csoportvezetője
- Dávid Zoltán, orvoselektronikai technikus, a Műszerész Csoport munkatársa
- Elekes Beáta dietetikus, az Élelmezési Osztály osztályvezetője
- Tüdőgyógyászati Osztály és Tüdőgyógyászati Ambulancia kollektívája
Az „Év rezidense” díjat 2021-ben alapította a kórház vezetése. Az elismerést az a rezidens orvos kaphatja meg, aki kórházi munkája során a szakma iránti alázatról, elkötelezettségről, az orvosi hivatásból fakadó feltétel nélküli segítő szándékról tesz kiemelkedő módon tanúbizonyságot.
2023-ben az „Év rezidense” díjat Dr. Müller Dóra, a Sebészeti Osztály rezidens orvosa vehette át.
Az „Év közleménye” díjat, magyar nyelvű kategóriában Dr. Halmos Réka Judit, a Fül-orr-gégészeti Osztály rezidensének, angol nyelvű kategóriában pedig, Lovasi Orsolya intenzív terápiás szakápoló, okleveles egészségügyi menedzser, az Orvos Igazgatóság munkatársának ítélték oda.
A kórházi orvosok szakmai előmeneteli rendszerének fontos állomása az adjunktusi és főorvosi kinevezés. A szekszárdi kórházban erre hagyományosan idén is a Balassa Nap keretei között került sor. A címek megszerzéséhez az orvosoknak pályázatot kellett benyújtaniuk, amelyben addigi pályafutásuk során elért szakmai, tudományos és oktatási teljesítményükről adtak számot. A pályázatok értékelése szabályzatban meghatározott pontozási rendszer szerint történt.
Adjunktusi kinevezésben részesült:
- Dr. Szabó Hajnalka radiológus szakorvos, a Radiológiai Osztály munkatársa.
Főorvosi kinevezésben részesült:
- Dr. Kovalcsik Zsolt, belgyógyász, gasztroenterológus, a II. Belgyógyászati Osztály osztályvezetője
- Dr. Simonné Dr. Gábriel Orsolya pszichiáter, a Pszichiátriai Osztály munkatársa
A 22. Balassa Nap zárásaként a kórház vezetése állófogadáson vendégelte meg díjazottjait és a résztvevőket.