„Az a cukorbeteg él a legtovább, aki a legtöbbet tudja”.
Elliott Joslin
Nemzetközi adatok szerint a világon százmilliókra becsülhető a cukorbetegek száma. Többségük a megelőzhető, 2-es típusú diabéteszben érintett.
Magyarországon legalább egymillió embert, a lakosság 10 %-át érinti a diabétesz, köztük mintegy 5000 gyermeket is. A statisztikák szerint a felnőtt lakosság körében a betegek száma mindössze 20 év alatt (1999 és 2019 között) megháromszorozódott. A legtöbb cukorbeteg éppen Tolna és Baranya vármegyékben él. A diabétesz súlyos szív- és érrendszeri, illetve egyéb szövődményeket okozhat, ezért nagy kockázatú betegségnek számít. Különösen fontos tehát a megelőzése és a betegek oktatása az életkilátásaik növelése érdekében.
A hatékony megelőzésére való figyelemfelhívás volt a fő célja annak a közelgő diabétesz világnap alkalmából rendezett eseménynek, amit a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház III. Számú Belgyógyászati Osztálya, a Cukorbetegekért Alapítvány és a szekszárdi Egészségfejlesztési Iroda együttműködésével szervezett november 9-én Szekszárdon.
Az esemény megnyitóján dr. Sudár Zsolt diabetológus, osztályvezető főorvos elmondta, hogy a Nemzetközi Diabetes Szövetség 1991-ben hívta életre a világnapot, amelynek az utóbbi néhány évben a betegséggel való minél tudatosabb és sikeresebb megküzdés áll a fókuszában. Ehhez kívánnak ők is támogatást nyújtani kollégáival.
Kis Zoltán, a kórház főigazgatója személyes élményhez kapcsolta köszöntőjét. Kifejtette, a saját családjában is látja, milyen sok problémát okozhat ez a betegség a mindennapokban. A terhek csökkentésének érdekében azt javasolta, mindenki figyeljen magára és családtagjaira, járjanak el szűrővizsgálatokra, hallgassák meg a szakértőket és próbálják meg betartani a tanácsaikat.
A családias hangulatú megnyitót követően az érdeklődők részt vehettek a főigazgató által javasolt szűrővizsgálatokon, a kórház lila épületének aulájában. A vércukor- és koleszterinszint, a testösszetétel, illetve a boka-kar index mérések, valamint a hallásvizsgálat eredményét a szakemberek a helyszínen értékelték és tanácsokkal is ellátták azokat, akinek eredménye ezt indokolta.
A nagyteremben a szűrések mellett Bémer és Biocom bemutató, lábápolási tanácsadás várta a közönséget, a látogatók megkóstolhatták a cukorbetegek étrendjéhez alapvetően fontos, természetes és mesterséges édesítőszereket, rostdús kenyérféléket, valamint a napi többszöri étkezést segítő édes és sós kekszeket is.
Az idősebb korosztályhoz tartozók gyakran mondják, hogy túl öregek a tornához. Az Egészségfejlesztési Iroda termében óránként ülőtorna várta a szépkorúakat, ahol megtapasztalhatták, hogy ülve is lehet aktívan mozogni, ha szeretnének.
Az első emeleti előadóterembe látogatók a délelőtt folyamán több rövid, de annál fontosabb előadást hallgathattak meg.
Balla Ágnes diabetológiai edukátor, a cukorbetegek gondozásának szemléletváltozásáról beszélt az Amerikai Diabétesz Társaság érdemérme kapcsán:
– Az érdemérmet azok a cukorbetegek kapják, akiknél legalább ötven éve fennálló betegség ellenére sem alakult ki szövődmény. Az érem rajzolatán három ló látható és egy ember fogja a gyeplőt. A három ló: a diéta a mozgás és a gyógyszeres terápia. Régen úgy tanultuk, az orvos fogja a gyeplőt, hogy a három ló egy irányba menjen. A mai felfogás szerint azonban már annyi ismeretet kell átadnunk a betegnek, hogy saját maga tudja a gyeplőt tartani. A sikeres gondozás lényege ma már : hozzásegíteni a beteget, hogy a tudása alapján teljes életet éljen – tájékoztatott Balla Ágnes.
Dr. Rábóczki Bettina, a kórház diabetológia és endokrinológia profilú, III. számú Belgyógyászati osztályának rezidens orvosa a cukorbetegség és az inzulin felfedezésének történetéről tartott lebilincselően érdekes előadást.
Bara-Kádár Katalin tanácsadó szakpszichológustól a hallgatóság megtudhatta, miként lehet a gondolkodás szintjén megküzdeni a betegség adta élethelyzetekkel.
Vajdáné Éberhardt Anett, az EFI Szekszárd munkatársának előadásából kiderült, miként lehet összeegyeztetni a rendszeres mozgást a cukorbetegséggel.
Ezt követően Sarkadi Zsuzsi fizioterapeuta jó hírrel szolgált az egybegyűlteknek, amikor ismertette a diabéteszesek számára már elérhető fizioterápiás kezeléseket.
Dr. Tóth Lajos rezidens orvos a folyamatos glükózmonitorozás (CGM) jelentőségét és lehetőségeit mutatta be, amely mára már a tablettás betegek számára is elérhető. A modern, hatékony és igen apró, bőr alá rögzíthető műszerrel több héten keresztül, pontosan nyomon követhető a vércukorérték napi ingadozása. Mint mondta, ez óriási segítséget ad a betegnek az életmódja alakításában, valamint az orvosnak, a hatékonyabb gyógykezelésben. Hozzátette, a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház III. Belgyógyászati Osztálya szenzorcentrumként is működik, így az eszköz az itt gondozott betegek számára is elérhető.
A Diabetes világnap egyik legfontosabb célja a betegséghez kapcsolódó, legújabb információk átadása. A szervezők bíznak abban, hogy ez a szekszárdi rendezvény esetében is sikerült és a program minden látogatója fontos tapasztalatokkal, új ismeretekkel gazdagodva távozhatott.