70 év után látogatott vissza imádott munkahelyére, a szülészetre Marika néni

Blinszky Imréné Horváth Mária, Marika néni az ötvenes évek elején kezdett el dolgozni a szekszárdi kórházban. Nagyon hamar, már tizenévesként kitűnt az ápolás iránti szeretete, ezért Pécsre küldték őt iskolába, ahonnan 1954-ben, képzett szülésznőként tért vissza Szekszárdra.

A megyeszékhelyen, majd szülőfalujában, Faddon, később pedig a fővárosban, több mint 40 évig dolgozott szülésznőként.

Blinszky Imréné Horváth Mária fotó: tmkórház

Marika néni a napokban ünnepelte 90. születésnapját, melyre egy csodálatos élményutazást kapott ajándékba fiától és családjától. Visszavitték őt szülőfalujába, Faddra, ahol a polgármester fogadta a község ünnepelt polgárát. Ezt követően pedig ellátogattak a Tolna Vármegyei Balassa János Kórház szülészetére, ahol pontosan hetven éve bábaként dolgozott.

A nagy forróság és a kora délutáni időpont miatt mindenki izgatottan várta, miként fogja bírni az ajándéklátogatást az ünnepelt, de Marika néni már a kórház parkolójában boldogan és hosszasan elbeszélgetett a fogadóbizottsággal, dr. Vidáné dr. Szücs Mária, orvosigazgatóval, Pappné Kozma Krisztina, ápolási igazgatóval, valamint a szülészet osztályvezető főnővérével, Kőműves Erzsébettel, akik szeretettel vezették be Őt, fiát, valamint unokáját a szülészetre.

A kocsiból kiszállva, Marika néni azonnal megtalálta a közös hangot az orvos és ápolási igazgatónővel, valamint a főnővérrel. (b-j) dr. Vidáné dr. Szücs Mária, orvosigazgató, Pappné Kozma Krisztina, ápolási igazgató, Kőműves Erzsébet, osztályvezető főnővér. fotó: tmkórház

Körbejárták az osztályt, benéztek a szülőszobába és még egy kis újszülött babasírást is hallgattak.

Mindeközben Marika néni csak mesélt és mesélt fáradhatatlanul, minden szakmai, – annak idején hogy volt? – kérdésre azonnal felelt. Öröm volt hallgatni a több mint fél évszázados feltóduló emlékeit, melyeket ugyanazzal az elhivatottsággal és lelkesedéssel adott elő, miként hét évtizeddel ezelőtt dolgozott. Az ápolás szakma csodás mintaképe Ő, megmutatta mennyire lehet szeretni ezt a hivatást. Könnybe lábadt szemmel, mosolyogva hallgatta mindenki.

fotó: tmkórház

A szülőszoba előterében Marika néni csodálkozva nézte a monitorokat, a főnővér elmagyarázta neki, mit lát rajtuk, hogy azon követik az édesanya és a kisbaba szívverését, és paramétereit.

fotó: tmkórház

Rögtön jöttek is az emlékek. Megmutatta, ők miként tudták csupán a kezükkel érzékelni a történéseket, a kismama szorításából észlelték a fájások erősségét is.  

Ezt követően találkoztak dr. Varga József, osztályvezető főorvossal, aki éppen egy szülésről jött kifelé. Örömmel üdvözölte a vendéget, és megosztották egymással, miben különbözött és miben azonos most is egy kisbaba világrajövetele

Dr. Varga József, osztályvezető főorvos kíváncsian hallgatta Marika néni szakmai tanácsait. fotó: tmkórház

Marika néni visszaidézte a főorvos úrnak, akkoriban volt olyan nap, hogy 16 babát segített a világra, és egyiket sem császármetszéssel. Mire a főorvos úr elmondta, pár perccel ezelőtt egy több mint 5 kilós kislány született, akinél jól jött és szükség is volt a modern technikára, valamint a császármetszésre.

A szülőszobából a csecsemő osztályra sétált át a küldöttség, ahol Marika néni újra rápillanthatott egy gyönyörű, ma született csöppségre.

Ezt követően már csak a búcsúzkodás volt hátra. Pappné Kozma Krisztina, ápolási igazgató, egy dedikált kórháztörténeti könyvet ajándékozott az egykori bábaasszonynak, aki megígérte, a 100. születésnapján visszajön hozzánk látogatóba.

A kórház történetéről készült ajándék könyvben ismerős neveket találhat Marika néni. fotó: tmkórház

Jó egészséget és hosszú életet kívánunk Marika néni!